Οι σταθεροί και πολύτιμοι συνεργάτες μας είναι για εμάς ανεκτίμητη αξία στην επίτευξη των στόχων μας. Ανάμεσά τους βρίσκονται καταξιωμένοι φορείς, όπως η Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή, η Γεωπονική και η Κτηνιατρική Σχολή ΑΠΘ, ο ΕΛΓΟ Δήμητρα, η Νέα Γεωργία Νέα Γενιά (Ιδρυτικός Δωρητής: Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος), το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, και το Ίδρυμα «Κάρμεν & Βασίλη Κωνσταντακόπουλου».
Επιπλέον, έχουμε αναπτύξει πετυχημένες στρατηγικές συνεργασίες με μεγάλες μεταποιητικές βιομηχανίες που επεξεργάζονται πρωτογενή αγροτικά προϊόντα, για την καλλιέργεια των οποίων οι δικοί τους καλλιεργητές/παραγωγοί χρησιμοποιούν αποκλειστικά τα προϊόντα της ΕΒΥΠ, όπως το ΑΜΙΝΟ16 κ.α. Ανάμεσά τους, η PUMMARO στην παραγωγή και επεξεργασία προϊόντων τομάτας, η εταιρία ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΥ ΑΦΟΙ στις βαμβακοκαλλιέργειες κ.α.